Skip to content

Odkrycia w mózgu człowieka: prehistoria neuronauki, struktura mózgu i funkcja

2 lata ago

613 words

W miarę zbliżania się dekady, warto przejrzeć niektóre postępy w pogłębianiu wiedzy o tej fascynującej i enigmatycznej strukturze. Louise Marshall (dyrektor archiwum historii neuronauki w Brain Research Institute) i Horace Magoun (znany badacz neurobiolog, który niestety zmarł przed ukończeniem tej książki) podjęły ogromny temat, ale udało im się uczynić go nie tylko zrozumiałym , pomimo zawiłych zwrotów akcji i ślepych zaułków, które stanowią rozwinięcie neuronauki, ale także naprawdę interesujących. Ich prezentacja pozwala opowiedzieć się za siebie tak bardzo, jak to tylko możliwe. Czytelnik jest w stanie docenić, jak – jak zauważył Thomas Kuhn – postęp naukowy jest generowany przez cykle koncepcji i kontr-koncepcji, które sukcesywniej pasują do danych eksperymentalnych – energii generowanej przez różnice opinii, które pomagają badaczom naprzód szukać sposobów na wsparcie własne pomysły i obalić te z innych. Atrakcyjną cechą tej książki jest jej pochodzenie jako serii historycznych plakatów, które Magoun wystawiał na różnych międzynarodowych spotkaniach. Książka jest bardzo wizualna, zilustrowana przez zdjęcia, które zostały dobrze dobrane, aby pomóc szybko i dokładnie przekazać to, co badacze zrobili z tego, co widzieli. Jest również obszernie ilustrowana zdjęciami samych badaczy. Służą one rozbiciu i indywidualizacji różnorodności prezentowanych poglądów. Książka jest wypełniona cytatami wielkich postaci z historii neuronauki, a autorzy pochyliły się ciężko (jak to mówią swobodnie) na Biblii: Historia mózgu i rdzenia kręgowego Clarke a i O Malleya (Berkeley: University of California Press, 1968). Cytaty zostały dobrze dobrane, aby pokazać, jak dokładnie badacze, być może pamiętając o wielu kontrowersjach dotyczących ich tematu, zinterpretowali swoje odkrycia. Jeden z cytatów z Santiago Ramón y Cajal jest ostrzeżeniem dla wszystkich obecnych i początkujących neuronaukowców: Najwyższa godność otaczająca mózg i niesamowita złożoność jego działania zakładają istnienie niezwykle skomplikowanej osnowy, z pewnością usidlającej tych, którzy wyobraź sobie, że natura rozwija wielorakie wzniosłe zjawiska zgodnie ze schematycznymi wzorami.
Omówione tematy stanowią rzetelną ankietę naszej wiedzy do początku lat 70., stanowiącego punkt końcowy autorów. Książka zaczyna się od ogólnych zagadnień, takich jak teoria filogenezy i ontogenezy, a następnie odnosi się do interpretacji struktur mózgowych, wraz z historią interpretacji dla każdej traktowanej osobno struktury, której kulminacją są syntezy teorii wyjaśniające trzy główne systemy integracyjne: układ limbiczny i pamięć, połączenia korowo-kostne i cybernetyka oraz tworzenie siatkówki i podniecenia siatkowatego mózgu. Chociaż książka kończy się w punkcie, w którym pole przyspiesza i szybko się dywersyfikuje, zapewnia solidną podstawę do badania nowszych osiągnięć. Jednym z deklarowanych celów autorów jest wykazanie, w jaki sposób współpraca między różnymi dyscyplinami (takimi jak psychologia eksperymentalna i neuroanatomia) często prowadzi do przełomów w nauce Zalety i wady takich podejść (te pierwsze ze względu na zdobyte dodatkowe spostrzeżenia, a drugie na zastosowanie nieuzasadnionych założeń) są odnotowane w całym tekście i okazują się pouczające.
Ta książka jest z pewnością wystarczająco jasna i dobrze zilustrowana, aby zainteresować ją zarówno lekarze ogólni, jak i pracownicy neurologii lub nauk kognitywnych. Jest również odświeżająco wolny od żargonu. Gorąco polecam książkę zarówno jako wstęp do historii neuronauki, jak i jako źródło wtórne, ponieważ zawiera obszerne referencje. Jakość książki i rozsądna cena (dzięki dotacji na cele charytatywne) powinny przyciągać wielu i różnorodnych czytelników.
David Maudgil, MRCP
Institute of Neurology, London WC1N 3BG, Wielka Brytania

[patrz też: dekstran, dienogest, dekstrometorfan ]
[przypisy: mig wymarzona chomikuj, wist łąka, living art bydgoszcz ]

0 thoughts on “Odkrycia w mózgu człowieka: prehistoria neuronauki, struktura mózgu i funkcja”