Skip to content
2 lata ago

532 words

Powszechnie uważa się, że kiedy schizofrenia zanurzyła się głęboko w ludzkim umyśle, straty są nieodwracalne. Jednak w ciągu ostatniej dekady wielu pacjentów znacznie poprawiło swoje życie dzięki nowym lekom przeciwpsychotycznym; inni, wprawdzie niewielu, poprawiają się w wieku średnim bez żadnego leczenia. Jedną z osób, która miała znaczny wzrost w wieku średnim jest profesor John Nash, który po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę Sylvia Nasar w artykule New York Times z 1994 roku. Nie tylko poprawił się Nash po ciężkiej chorobie na schizofrenię paranoidalną przez 30 lat, ale właśnie wygrał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za jego oszałamiająco oryginalny wkład w teorię gier. Wiedza o jego udanej walce z psychozą przyniosła nadzieję milionom osób chorujących na schizofrenię, ich rodzinom i osobom zaangażowanym w ich opiekę. Podniosło również intrygujące pytania o związek między chorobą psychiczną a kreatywnością. Chociaż artystyczna wyobraźnia była związana, często kontrowersyjna, z szaleństwem przez tysiące lat, jest teraz co najmniej dwadzieścia badań wykazujących, że zwiększone wskaźniki chorób psychicznych w wysoce kreatywnych grupach prawie zawsze są spowodowane chorobą maniakalno-depresyjną lub innymi formami nastroju zaburzenia. Żadne badania empiryczne nie łączyły schizofrenii z kreatywnością. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli osoby z ciężkimi postaciami schizofrenii mają kreatywne pomysły, choroba jest zbyt wyniszczająca, aby kreatywność mogła być wyrażana w sposób produktywny, spójny lub trwały. Jednak w rzadkich przypadkach ważne i oryginalne myślenie może pochodzić z niektórych aspektów schizofrenii. Są ludzie o mniej surowych lub nietypowych postaciach choroby, którzy widzą świat w sposób, w jaki go wcześniej nie widziano. I rzadko, kiedy świat, który mogą zrozumieć, jest z kolei nowo rozumiany i doceniany przez innych, uznajemy, że został stworzony przez geniusza.
W Pięknym umyśle, Nasar opowiada bolesną, ale ostatecznie niezwykłą historię Nasha i otaczającego go świata. Nash, choć zawsze osoba obdarzona izolacją, zdaje się wygrywać zaciekłą lojalność zaskakująco dużej liczby ludzi. Najważniejsza z nich, jego była żona, Alicia, nadal dbała o niego podczas jego wieloletnich psychotycznych załamań, rozpaczy i intelektualnej izolacji.
Na jednym poziomie historia Nasha jest historyczną mapą niektórych najważniejszych scen naukowych tego stulecia. Druga Wojna Światowa Princeton i jej Instytut Badań Zaawansowanych był domem dla niezwykłej kolekcji umysłów i osobistości, w tym Alberta Einsteina, Kurta Gödela, Roberta Oppenheimera i Johna von Neumanna. Ostatni, wraz ze swoim współpracownikiem Oskarem Morgensternem, opracował systematyczny matematyczny opis gier jako podejścia do racjonalnego myślenia o ekonomii. Opisali grę o sumie zerowej, dwuosobową, która zakłada całkowity konflikt lub idealną konkurencję . W ich modelu z konieczności był kompletny zwycięzca i kompletny przegrany. W istocie opisywali całkowitą wojnę między uczestnikami.
Wyzwany lukami i lukami w tym podejściu, Nash, a następnie student pierwszego roku studiów, opracował różne podejścia do problemu przetargowego . W jaki sposób strony targują się lub szukają kompromisu, aby rozwiązać problem. Stosujemy interesy z własnego interesu
[podobne: citalopram, Białkomocz, flexagen ]
[przypisy: borpa bydgoszcz, anabo zielona góra, fiberceutic ]

0 thoughts on “Piękny umysł”