Skip to content

Duch cię złapie i upadasz: dziecko Hmong, jej amerykańscy lekarze i zderzenie dwóch kultur

2 lata ago

673 words

W Duchu Łapie Ciebie i Ciebie Upadek, Anne Fadiman opowiada o doświadczeniach rodziny Hmong z amerykańskim systemem opieki zdrowotnej i podkreśla wiele słabości tego, co niektórzy określają jako najlepszy system opieki zdrowotnej na świecie. Fadiman pisze pięknie i opowiada historię o Ludziach, ich lekarzach, historii społeczno-politycznej ludzi z Hmong i ich niechętnej imigracji do Stanów Zjednoczonych w książce, która jest trudna do odłożenia, gdy tylko się zacznie. Duch przyciąga Cie do każdego, kto interesuje się kulturą medycyny i interfejsem między różnymi kulturami. Przyciągnie także czytelników zainteresowanych dynamiką władzy w relacjach lekarz-pacjent i czytelnikami, którzy mogą znaleźć inspirację w oddaniu jednej rodziny dla przewlekle chorego dziecka. Nao Kao i Foua Lee wraz z dziećmi przybyli do Stanów Zjednoczonych, ponieważ uważali, że nie mają innej opcji. Nie mogli wrócić do swojego domu w Laosie, ponieważ musieli stawić czoła prześladowaniom, ale musieli opuścić obóz dla uchodźców w Tajlandii, ponieważ miał on zostać zamknięty. Osiedlili się w społeczności Hmong w Kalifornii, gdzie urodziła się ich córka Lia. Leczenie zaburzeń napadowych Lii w Stanach Zjednoczonych, zarówno przez jej rodziców, jak i przez jej pracowników służby zdrowia, jest tematem tej historii. Fadiman zapoznaje czytelnika z szczegółami zabiegu, aby przedstawić pełny obraz doświadczenia Lii jako przewlekle chorego dziecka Hmong w Ameryce.
Dowiadujemy się na przykład, że na długo przed tym, jak Lees nawet rozważali przyjazd do Stanów Zjednoczonych, słyszeli plotki o amerykańskich lekarzach: lekarze niechcący pobierają krew od ludzi, w tym dzieci (Hmong wierzy, że ciało zawiera skończoną ilość krwi, która jest niewymienne); lekarze usuwają narządy od swoich pacjentów, aby jeść lub sprzedawać na żywność; lekarze znieczulają pacjentów iw ten sposób umieszczają dusze swoich pacjentów w całości, co prowadzi do choroby lub śmierci; a kiedy Hmong zostaje przyjęty do szpitala, lekarze odcinają struny duchowe od swoich nadgarstków, zakłócając tym samym ich dusze życiowe . Amerykańscy lekarze z kolei często uważają, że Hmong jest ignorantem, zacofanym i zbyt zależnym od siebie. ofiary ze zwierząt i inne niedopuszczalne praktyki. Podczas leczenia Lii, założenia i przekonania, które obie strony wniosły do interakcji pacjent-lekarz, nigdy nie zostały należycie zbadane. Lekarze często wykorzystywali swoją silną pozycję, a po drodze brakowało zaufania i szacunku między rodziną a lekarzami. Wiele z książek Fadimana bada, jak każda ze stron obwiniała drugą o tragiczny wynik – ciężkie psychiczne i fizyczne kalectwa Lii.
W jednym z ostatnich rozdziałów książki Fadiman sugeruje sposoby, dzięki którym pracownicy służby zdrowia mogą poprawić swoją zdolność do opieki nad pacjentami, których pochodzenie różni się od ich własnego. Rozdział w dużej mierze opiera się na pracy Arthura Kleinmana i innych, którzy zaczęli odkrywać medycynę międzykulturową, zanim stała się popularna. Czytelnicy książki Fadimana zrozumieją jednak, że aby zapewnić wysokiej jakości odpowiednią opiekę różnym populacjom korzystającym z amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, podmioty świadczące opiekę zdrowotną i organizacje muszą odpowiednio ocenić zapotrzebowanie na zasoby, aby sprostać szerokiej gamie międzykulturowych zagadnienia Trzymanie dnia różnorodności lub wielokulturowości w szpitalu lub szkole medycznej jest powierzchownym i nieadekwatnym podejściem. Bardziej znaczący jest udział dwujęzycznych, dwukulturowych, profesjonalnie przeszkolonych tłumaczy, których brak odgrywał główną rolę w nieporozumieniu między Lesem i ich lekarzami. Brak zrozumienia przez Amerykanów hierarchii w społeczności Hmong i tego, w jaki sposób rozwiązano konflikty, był także główną przeszkodą, którą mógł poruszyć pracownik służby zdrowia reprezentujący społeczność Hmong. Duch łapie Cię, ilustruje, ile czasu, energii i zaangażowania potrzeba, aby zrozumieć spojrzenie innej kultury na zdrowie i dobre samopoczucie i przełożyć to zrozumienie na codzienną praktykę medyczną.
JudyAnn Bigby, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[podobne: Białkomocz, wojmir, anastrozol ]
[więcej w: wojmir, twój uśmiech dzierżoniów, martyna kupczyk wikipedia ]

0 thoughts on “Duch cię złapie i upadasz: dziecko Hmong, jej amerykańscy lekarze i zderzenie dwóch kultur”