Skip to content

Piękny umysł ad

2 lata ago

380 words

Jego myślenie i matematyczna podstawa jego pracy stały się z kolei fundamentem większości współczesnej ekonomii teoretycznej i eksperymentalnej. To było pojęcie Nasha, które zrodziło to, co później stało się znane jako problem dylematu więźnia . Ani praca Nasha, ani jego osobiste życie nie były w stanie postępować płynnie. W ciągu kilku lat był całkowicie psychotyczny. Nash zawsze był dziwny, ale z biegiem czasu jego zachowanie stawało się coraz bardziej dziwaczne i niewłaściwe. Jego rozmyślania stały się całkowicie niezrozumiałe, a jego działania niepokojąco nieregularne. Jego złudzenia i halucynacje były ciężkie i kilkakrotnie mimowolnie angażował się w szpitale psychiatryczne. Ciężkie objawy jego schizofrenii trwały 30 lat. Ale stopniowo ci, którzy go znali, zauważyli, że się poprawia.
Być może nie był to zbieg okoliczności, że komitet nagród Nobla, który podobnie jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, rozważa raczej tajemną tajemnicę, zaczął w tym czasie rozważać swoje dotychczasowe osiągnięcia na najwyższym odznaczeniu w dziedzinie ekonomii. Nasar, z godnym podziwu szykanowaniem i uporem, był w stanie zagłębić się w politycyzm otaczający obrady komitetu. Pełna intryg, komitet stał się areną zasad, uporu, osobistej perswazji i nie dziwi, niezwykłą małostkowością. Chociaż bycie nieco wściekłym z pewnością nie było dyskwalifikacją za otrzymanie nagrody Nobla, było czymś zupełnie innym, aby nagrodzić go człowiekowi, który był bardzo wściekły i który mógł łatwo zawstydzić siebie lub, bardziej niepokojąco, Fundację Nobla. Do zasług komitetu przyznało nagrodę Nashowi, który natychmiast zademonstrował swoją racjonalność: po południu otrzymał nagrodę Nobla, skomentował, że ma nadzieję, że poprawi on jego zdolność kredytową.
Nasar napisał intrygującą relację o fascynującym człowieku, o pięknym umyśle i o straszliwym szaleństwie. Napisała także głęboko poruszającą historię miłosną, relację o centralności relacji międzyludzkich w świecie koszmaru i geniuszu.
Richard J. Wyatt, MD
National Institute of Mental Health, Washington, DC 20032

Kay Redfield Jamison, Ph.D.
Johns Hopkins School of Medicine, Baltimore, MD 21205

[przypisy: amiodaron, Białkomocz, anastrozol ]
[przypisy: corfamed wrocław, bilex częstochowa, liv art ]

0 thoughts on “Piękny umysł ad”