Skip to content

Pseudo-acyloeramid z kwasem linolowym powoduje selektywne przywrócenie zmniejszonej funkcji bariery skórnej u szczurów z niedoborem kwasów tłuszczowych i ma działanie hamujące przerost naskórka.

2 lata ago

229 words

Badano pseudoacylceramidy o różnych właściwościach acylowych pod kątem ich zdolności do przywracania zmniejszonej funkcji bariery u szczurów z niedoborem kwasów tłuszczowych. Codzienne miejscowe stosowanie syntetycznych pseudoacylceramidów zawierających związany z estrem kwas linolowy powodowało zależne od dawki znaczne zmniejszenie transepidermalnej utraty wody (TEWL). Zarówno inne pseudoacylceramidy z połączonym estrem kwasem oleinowym lub nasyconymi łańcuchami alkilowymi, jak i zwykłe ceramidy wykazywały słabe działanie na odzyskiwanie TEWL. Ponadto, pseudoceramid zawierający eterowy kwas linolowy, który jest biologicznie nieaktywny pod względem degradacji przez enzymy hydrolityczne, również wywoływał znaczący i podobny wzrost funkcji bariery. Przywróceniu funkcji barierowej przez pseudoacylceramidy z kwasem linolowym towarzyszyła wytłumiona synteza DNA w naskórku szczura EFAD. W skórze świnki morskiej naświetlonej promieniami UVB miejscowe stosowanie pseudo-acylceramidów z kwasem linolowym bezpośrednio po ekspozycji znacznie zmniejszyło przerost naskórka, co było wtórne do znacznie zmniejszonego zerwania bariery, podczas gdy sam kwas linolowy nie. Porównanie zarówno efektu przeciwhiperplazji, jak i efektu bariery w szeregu badanych pochodnych pseudo-ceramidu wykazało, że efekt tłumienia wywołanego hiperplazji naskórka był równoległy do odzyskania defektu bariery u szczurów EFAD. Odkrycia te bezpośrednio sugerują, że acylcetamid z połączonym estrowo kwasem linolowym odgrywa istotną rolę w barierze przepuszczalności naskórka.
[przypisy: empiria gniezno, living art bydgoszcz, columbex opole ]

0 thoughts on “Pseudo-acyloeramid z kwasem linolowym powoduje selektywne przywrócenie zmniejszonej funkcji bariery skórnej u szczurów z niedoborem kwasów tłuszczowych i ma działanie hamujące przerost naskórka.”