Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra14/ftp/liv-art.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Widzieć z lepszym okiem: życie R .TH Laennec – LIV ART poradnia psychologiczna
Skip to content

Widzieć z lepszym okiem: życie R .TH Laennec

2 lata ago

598 words

Jest to epoka obojętności i ubóstwa umiejętności w osłuchiwaniu, co jest niefortunne, ponieważ wielu z nas wyszkolonych w poprzednich dniach nauczyło się rozkoszować się wyzwaniem, bodźcem i objawieniami, które pochodzą z osłuchiwania serca, płuc, wielkich naczyń i tułów. Nowa biografia Laenneca, ojca osłuchiwania, może zatem wydawać się niewłaściwie określona w czasie. Jednak zaletą dobrego pisarstwa historycznego jest to, że nie ma czasu na niewłaściwe, a ta książka jest rzeczywiście mile widziane. Zdjęcie stetoskopu Laennec i napis na odwrocie zdjęcia (dzięki uprzejmości Countway Library, Harvard Medical School). René Théophile Hyacinthe Laennec urodził się w Bretanii w 1781 roku w rodzinie w skromnych warunkach. Po śmierci matki, gdy miał pięć lat, wychowywał się w Nantes w domu wujka, lekarza, który wydaje się być dobrym zastępczym rodzicem. Laennec wstąpił do armii francuskiej jako trzeciorzędny chirurg, gdy miał zaledwie 14 lat, a sześć lat później przeniósł się do Paryża, gdzie rozpoczął formalną edukację medyczną. Otrzymał dyplom medyczny w wieku 22 lat. Był patologiem o znacznych talentach, a także klinicystą. Laennec dokonał niezwykłego odkrycia pośredniego osłuchiwania, używając na początku papierowej rurki, a później drewnianego cylindra (rysunek 1A i rysunek 1B), w 1817 roku, a pierwsze wydanie jego traktatu na ten temat ukazało się w 1819 roku. reputacja, chociaż jego odkrycia i interpretacja zostały zaatakowane przez kilku, w szczególności przez jego paryskiego kolegę, François-Joseph-Victor Broussais. Laennec powrócił do Bretanii w 1819 r. I wrócił do Paryża w 1821 r., Gdzie połączył nauczanie i modną praktykę z dalszymi tekstami medycznymi. Zmarł w 1826 roku.
Autor wykonał dobrą robotę w montażu tej solidnej biografii. Doskonale wykorzystała źródła pierwotne we Francji i opisała 45-letnie Laenneca ze względu na swoich pacjentów szpitalnych i prywatnych, notatki z wykładów, profesjonalne pismo, a także korespondencję. Wskazuje na jego osłuchowe odkrycia w chorobach płuc, w tym na pectoriloquie i główne ograniczenia jego obserwacji na temat dźwięków serca i szmerów. Chociaż Laennec był znany z głównej roli w osłuchiwaniu, Duffin nie ogranicza swojej dyskusji do tego obszaru, ale także szeroko pisze o swoim wczesnym zainteresowaniu patologią i jego ostatecznym zaabsorbowaniu składem i funkcją trzech składników ciała: ciała stałego, płyn i podstawowa zasada. Książka jest dobrze złożona, zawiera wiele doskonałych ilustracji, obszerne notatki i dużą bibliografię. Obwolutę jest przystojny. Ta książka potwierdza ważne miejsce Laennec w historii medycyny.
Jest kilka cech biografii, które są mniej godne pochwały. Jednym jest tytuł. See with a Better Eye, choć chwytliwe, jest niezręcznym tytułem biografii ojca osłuchiwania. Chciałbym również uzyskać lepsze opisy – na przykład w szkole medycznej w Paryżu, Jean-Nicolas Corvisart des Marets, pod której studiował Laennec, oraz w szpitalu Necker, w którym pracował. Czasami, podobnie jak wielu biografów, pisarka staje się tak zauroczona swoim tematem, że jest niesłusznie defensywna i rozwlekła. Wreszcie, jej styl pisania nie charakteryzuje się prostotą i jasnością – na przykład: Podobnie jak przy formułowaniu znaków płucnych, kryteria decyzyjne, jakie nałożył na ten zespół dowodów indukcyjnych, wyrażały wyobrażenie o statystycznym prawdopodobieństwie, charakteryzujące osobę, której egzystencja istnieje. okrakiem filozofii sensualistycznej końca XVIII wieku i początkiem myśli pozytywistycznej. Jednak te zastrzeżenia są niewielkie. Jest to dobra biografia i cenne uzupełnienie literatury.
Oglesby Paul, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[przypisy: buprenorfina, citalopram, hurtownia portfeli ]
[podobne: corfamed wrocław, bilex częstochowa, liv art ]

0 thoughts on “Widzieć z lepszym okiem: życie R .TH Laennec”