Skip to content

Zarządzanie bólem

2 lata ago

402 words

Moim ulubionym podręcznikiem medycznym jest Dokąd nie ma lekarza (red. D. Werner i wsp. Berkeley, Calif .: Hesperion Foundation, 1992), napisany pierwotnie jako medyczna biblia dla ratowników w południowoamerykańskich wioskach. Jest krótki i tani, ale przede wszystkim jest oczywisty. Strona z rysunkami miejsc jest niesamowita, mimo że rysunki są czarno-białe. Indeks nie zawiera jednak słowa ból – różne kultury, różne priorytety. Zarządzanie bólem jest dużą książką o ostrym i przewlekłym bólu w krajach rozwiniętych. 40 rozdziałów obejmuje podstawy, przewlekły ból, terminalne choroby, ostry ból i ból u dzieci. Rozdziały są silnie odwoływane, ale mają wiele błędów edycji kopii. Podejrzewam (z dat referencji), że dla tej książki był długi okres ciąży. Na przykład, nie znalazłem wzmianki o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, które hamują szlak cyklooksygenazy-2. Czynniki te będą ważnym postępem w opanowywaniu bólu. Przewrotność tej książki jest raczej związana z technikami inwazyjnymi, a nie z pigułkami i czatem – co gołębie mogą nazwać psychiatrią z igłami . To podnosi widmo podwójnego standardu, ponieważ mając na uwadze dowody skuteczności leków (np. Trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych dla ból neuropatyczny) jest rozsądna, nie mamy równoważnych dowodów na skuteczność wielu technik blokowania nerwów. Znalazłem książkę dość wyczerpującą, ale bezkrytyczną. Pytanie kliniczne często brzmi: Czy pigułki lub igły są lepsze w tym stanie. Ale kiedy pigułki i igły są omawiane w oddzielnych rozdziałach, książka omija ważne pytanie porównawcze i kontrastowe.
Dobre omówienie bólu przewlekłego przedstawiono w rozdziałach dotyczących bólu mięśniowo-powięziowego i bólu podtrzymywanego sympatycznie . Oba zespoły wiążą się z problemami definicji, ale oba przedstawiają prawdziwe kliniczne wyzwania. Nikt, kto leczy pacjentów z tymi syndromami, nie powiedziałby, że życie jest dla nich proste, a odpowiednie rozdziały w tej książce odzwierciedlają rzeczywistość.
Różnie używamy podręczników na różnych etapach kariery. Osoby rozpoczynające leczenie bólu i szukające jednego podręcznika na temat bólu powinny sprawdzić to. Doświadczeni działacze, którzy muszą odszukać rzadkie problemy i rzadkie rozwiązania, o których być może wiedzieli, ale już zapomnieli, powinni dalej szukać.
Henry McQuay, DM
University of Oxford, Oxford OX3 7LJ, Wielka Brytania

[więcej w: Leukocyturia, bikalutamid, ambrisentan ]
[przypisy: mig wymarzona chomikuj, wist łąka, living art bydgoszcz ]

0 thoughts on “Zarządzanie bólem”